Według raportu Data Protecion Trends Raport 2023 firmy Veeam w 2023 r. 91% podmiotów medycznych zostało zaatakowanych wirusem typu ransomware. W wyniku tych ataków zaszyfrowanych lub zniszczonych zostało około 39% danych, z czego udało się odzyskać tylko 55%. Szerzej na ten temat pisał portal itwiz.pl.
Wykradzione dane pacjentów to dane wrażliwe, których wyciek może mieć daleko idące negatywne skutki, a podmiot medyczny, który do tego dopuścił, prawdopodobnie spotka się z koniecznością zapłaty wysokich kar, a być może również pozwami od pokrzywdzonych osób o zapłatę odszkodowań.
Jak pisze itwiz.pl, "podstawowym środkiem ochrony powinno być regularne tworzenie kopii zapasowych informacji, z których przynajmniej jedna powinna być fizycznie odizolowana od sieci i niezmienialna. Dzięki temu, nawet jeśli atak na placówkę się powiedzie, backup nie będzie mógł zostać zaszyfrowany i możliwy będzie szybki powrót jednostki do działania."
Wniosek z tego jest taki, że zarządzający podmiotami medycznymi i osoby odpowiedzialne za IT w tych podmiotach powinny założyć, że atak ransomware na ich szpital, przychodnię czy pracownię diagnostyki to nie kwestia "czy", ale "kiedy".
Jeśli chcesz poznać rozwiązania w zakresie szyfrowanego backupu danych dla służby zdrowia, oferowane przez polską wiodącą firmę Xopero Software, jak również poznać koszty takiego rozwiązania dla Twojej placówki medycznej, zapraszamy do kontaktu.